Най-страховитите суеверия в човешката история
Published on 25.04.2025

Вярата в лошите поличби често пречи на пълноценния живот
Хората от векове се страхуват от неведоми сили, способни да влияят на съдбата им

По света съществуват различни суеверия, които се предават от поколение на поколение и продължават да се спазват до днес. Причина за появата на повечето поверия са религиите и народните предания. Суеверията обикновено са свързани със случайни събития, които помагат на хората да си обяснят ежедневните неща.

Малцина се замислят откъде идват тези страхове и вярвания. Въпреки цялото си образование, смартфоните в ръцете и полетите в космоса, ние, хората не спираме да вярваме тях. Нека да разгледаме откъде идват най-лоши поличби.

Зли очи

Може би най-големият страх на всички хора са злите очи. Вярата, че завистлив човек може да ни урочаса, било то сам или чрез магьосничество, все още се споделя от милиони хора. Злото око има различни имена, но същността му е една и съща: урочасването е последвано от нещастие.

Най-ранните следи от това суеверие са открити от учени преди 2800 години във Вавилон. Глинените плочи изобразяват видове зли очи и съдържат инструкции как да ги премахнем. Вярата в злото око е толкова разпространена в Римската империя, че в магазините се продават специални амулети, които да се носят около врата.

Най-популярният защитен символ в древния свят срещу зли очи е бяло-синьото око, което римляните възприемат от Древен Египет. И до днес хората в Италия и Близкия изток украсяват домовете си с него или го носят като бижу.

Петък 13-ти

Страхът от датата се заражда хиляди години, но и до днес никой не знае защо числото 13 носи нещастие. Най-разпространената версия на учените е, че в началото хората броили само до 12, а календарът, часовниците и теглилките са обвързани с числата 1-12. И когато се появява числото 13, поради своята нестандартност то става неудобно, неохотно използвано и следователно нещастно. В скандинавската религия бог Локи е 13-ият гост на вечерята на боговете, всява раздори и скандали, носи страдание на хората. За християните 13-ият гост на Тайната вечеря е предателят Юда.

Петък като лош ден се свързва с раждането на християнството, тъй като Исус Христос според Библията е разпнат на този ден от седмицата. В петък, 13 октомври 1307 г., рицарите тамплиери са изгорени и проклинат френските крале. В петък, 13-ти, 1972 г. FH-227 се разбива в Андите с 45 души на борда.

Черни котки



Суеверията за черните котки се появяват през Средновековието. 

През цялата световна история котките имат своите възходи и падения, те са обичани и мразени. Първоначално в Древен Египет черните котки са любимци в дворците, тъй като се смятат за проявление на богинята Бастет, покровителката на съпругите на фараоните и бременните жени. В Европа котките са въведени от римляните, когато те завладяват Египет. След това в Древен Рим котките заменят поровете, които първоначално ловят мишки. Любимците на римляните стават котки от всякакъв цвят, а в мазетата - те са ловци на гризачи.

Суеверията за черните котки идват едва през Среновековието. С помощта на инквизиторите те започват да се считат за лични асистенти на вещиците използвани за комуникация с демоните. Ето защо през 16-17 век не само “вещици”, но и черни котки са изгаряни в огньовете на Европа. Хиляди от тези красиви създания загиват през годините на “лова на вещици”.

Преминаването под стълба

Изглежда, че няма такова суеверие, но се запитайте колко често минавате под стълба, подпряна на стена? От древни времена се смята, че преминаването под стълба носи нещастие. В Древен Египет триъгълникът се смята за свещен символ на боговете, поради което всички пирамиди са триъгълни. И стълбата подпряна на стената също образува триъгълник, а преминаването под нея в Египет се смята за оскверняване на боговете.

Същото мислят и в Древен Рим, а след това го възприемат и в Европа, където, освен страха от гнева на духовете, има зловеща прилика между стълбите, поставени до стените, и бесилките, които стоят в изобилие през Средновековието. Днес това суеверие е вкоренено в нашето подсъзнание; ние не минаваме под стълба, без дори да се замислим защо.

Счупено огледало 

Лошата поличба датира от древни времена, когато огледалото струва цяло състояние. А причината за отразяването на хора и предмети в него е неясна и се смята за мистична. Ето защо в Гърция и Рим, както и в средновековна Европа се смята, че огледалото съдържа частица от душата на собственика.

А в Китай огледалото се смята за предмет, който свързва света на живите с този на мъртвите. Във всички случаи, суеверието гласи, че когато огледалото се счупи, или част от душата ще умре, или мъртвите ще се разгневят. И нещастието идва в къщата.

Щипка сол през рамо

В средновековна Европа се вярва, че разсипаната сол привлича демони от тъмнината. Затова трябва да се хвърли щипка сол през лявото рамо, където се смята, че се крие дяволът. Или да се поръси със сол прага на вратата и первазите на прозорците, за да не влизат демони. Причината за появата на митове за солта е нейната висока цена и неразбирането. Защо белият пясък е солен като морето? И щом е неразбираемо и скъпо, значи е божествено.



Покажи всички

Copyright PromoMall © Pulsix Design
Поверителност