Изсечени в скалите, кацнали на отвесни хълмове или сгушени на върха на самотен планински връх - скалните манастири на Балканите не просто впечатляват. Те вдъхновяват.
От Гърция до България и Черна гора, тези свещени места са повече от духовни убежища - те са мостове между земята и небето, между човешкото и божественото.
Родени от нуждата за уединение, вяра и съхранение на духа, скалните манастири често възникват в най-недостъпните кътчета на планините. Там, където времето сякаш спира, а природата пази тишината и молитвата. Ето и три от най-впечатляващите светини, които си заслужава да видим поне веднъж в живота си.
5 от най-добрите открити басейни в и около София (според Google)
За прохлада, спокойствие или забавления
Метеора в Тесалия, ГърцияИмето Метеора означава "възнесен в небето" - и няма по-подходящо описание за тези манастири, кацнали на върховете на отвесни скални стълбове.
Още от XIV век монаси започват да се изкачват на тези недостъпни върхове, търсейки изолация и връзка с Бога. Първоначално свързвали манастирите с въжета и дървени стълби, които се прибирали при нужда - защита не само от османци, а и от светската суета.
Днес шест от манастирите са отворени за посетители, с издълбани в скалата стълби и пътеки. Големият Метеорон пази средновековна библиотека и вълнуващи фрески. Варлаам блести с произведения на Франгос Кателанос - майстор на поствизантийската живопис. Свети Стефан е най-достъпният и най-богат, известен с колекция от икони от XVI век. Гледката от върха е буквално зашеметяваща - небето и земята се сливат, а усещането е сякаш си в приказка, изрисувана от Бог.
Острог в Черна гора - на 40 км от ПодгорицаМанастирът Острог е едно от най-свещените места на Балканите и със сигурност най-впечатляващото в Черна гора. Построен през XVII век от Св. Василий Острожки, той е буквално изсечен в отвесна варовикова скала, 900 метра над долината Зета.
Всяка година хиляди поклонници - християни и мюсюлмани - се изкачват по стръмната пътека, често боси, в търсене на изцеление, вяра или просто покой.
Горната църква е малка, но магнетична - със стенописи в охра и кобалтово синьо, рисувани направо върху камъка. От терасата пред манастира се разкрива поглед към океан от зелени хълмове, а в тишината се чува само шепотът на вярата.
Ивановските скални църкви в Русенски Лом, Северна БългарияНа около 20 километра от Русе, сред дивата природа на природен парк "Русенски Лом", се крият едни от най-мистичните средновековни светини на България - Ивановските скални манастири, част от световното наследство на ЮНЕСКО.
Основани през XIII век от монаси-исихасти по времето на Второто българско царство, манастирите са буквално издълбани в скалите, високо над реката. Сред тях най-известна е църквата "Света Троица", известна с уникалните си стенописи от XIV век - изумителна смесица от византийско изящество и българска духовна дълбочина.
5 необичайни манастира на няколко километра от София
Които можем да посетим през уикенда
Църквата впечатлява не само с труднодостъпното си местоположение, но и с емоционалната сила на фреските, където се откроява сцената "Тайната вечеря" - една от най-древните запазени в Европа. Днес мястото е почти безлюдно, но тишината му говори ясно: тук времето сякаш е спряло, но Бог е останал.